5 oznak, że Twój klimatyzator wymaga serwisu
Klimatyzator to wyjątkowo przydatne urządzenie, z którego korzystamy coraz chętniej. Sprzyjają temu upalne lata oraz dość dynamiczne zmiany pogody, które powodują, że musimy korzystać z dogrzewania domu lub mieszkania jeszcze przed rozpoczęciem typowego sezonu grzewczego oraz po jego zakończeniu. Wyróżniamy kilka typów klimatyzatorów, jednak każdy z nich wymaga okresowej konserwacji. Wyjaśniamy, kiedy trzeba skorzystać z usług serwisu.
Czy klimatyzatory często się psują?
Klimatyzatory to urządzenia elektryczne, które cechują się złożoną budową. Oprócz wyjątkowej funkcjonalności, którą się odznaczają, mogą także niekorzystnie wpływać na stan naszego zdrowia. Aby tego uniknąć, konieczne jest systematyczne dbanie o stan klimatyzacji oraz wykonywanie niezbędnych zabiegów konserwacyjnych, które pozwalają utrzymać klimatyzator w dobrym stanie technicznym. Wówczas usterki zdarzają się sporadycznie i najczęściej nie wiążą się z dużymi wydatkami oraz wynikającym z uszkodzenia klimatyzatora dyskomfortem.
5 oznak usterek klimatyzatora, które wymagają wsparcia serwisu
W przypadku klimatyzatorów każde odstępstwo od normy może wskazywać na niewielką usterkę lub awarię, która wymaga szybkiego działania. Jeżeli cokolwiek w działaniu klimatyzatora budzi nasz niepokój, nie możemy zwlekać z wezwaniem fachowca, bo bagatelizowanie nawet nieznacznych niesprawności, może skutkować uszkodzeniem urządzenia oraz zagrażać naszemu zdrowiu. Poniżej opisujemy częste problemy, które wymagają serwisu klimatyzacji.
1. Nagły wzrost rachunków za energię elektryczną
Korzystając z klimatyzatora przez dłuższy czas, wiemy, ile kosztuje nas komfort termiczny, jaki on gwarantuje. Jeżeli nagle zauważymy, że rachunki za energię elektryczną zaczynają wzrastać, a nie korzystamy z nowych urządzeń, które mogą mieć z tym związek, to warto przyjrzeć się pracy naszego klimatyzatora, bo może on pobierać więcej energii ze względu na zabrudzone filtry, które zmniejszają wydajność urządzenia.
2. Wyraźnie głośniejsza praca klimatyzatora
Klimatyzatory generują hałas, który jednak nie powinien przeszkadzać nam w normalnym funkcjonowaniu. Jeżeli klimatyzator zaczyna głośniej pracować, to znak, że nie działa on w prawidłowy sposób.
3. Klimatyzator zaczyna się przegrzewać
Przegrzewanie się klimatyzatora, które prowadzi do jego samoczynnego wyłączania się lub problemów z włączeniem urządzenia, może świadczyć o usterce elektroniki i jest wskazaniem do skorzystania z usług fachowców.
4. Woda kapiąca z klimatyzatora
Jeżeli z klimatyzatora cieknie woda, to mamy do czynienia z jego awarią. Może ona dotyczyć np. przewodów odprowadzających parę wodną lub być związana z nadmiernym zanieczyszczeniem urządzenia.
5. Nieprzyjemny zapach z klimatyzatora
Sprawny klimatyzator nie powoduje zmiany zapachu w naszym domu lub w mieszkaniu. Jeżeli podczas pracy urządzenia wyczuwalny jest zapach pleśni, stęchlizny lub spalenizny, korzystanie z urządzenia jest niebezpieczne i wymaga ono profesjonalnego czyszczenia.